Relacja: "Elementy i dynamika europejskiego standardu prawnego"

Za nami prawdziwa intelektualna uczta! W minionym tygodniu (18 i 19 kwietnia 2024 r.) byliśmy bowiem świadkami niezwykłego wydarzenia o międzynarodowej randze zorganizowanego pod auspicjami Wydziału Prawa i Administracji UG z inicjatywy prof. Hanny Suchockiej, która przewodzi Katedrze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na Uniwersytecie Gdańskim.

Relacja: "Elementy i dynamika europejskiego standardu prawnego"W ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Elementy i dynamika europejskiego standardu prawnego” odbyło się bowiem spotkanie Komisji Weneckiej! Mogliśmy wysłuchać wystąpień jej Członków: prof. Kaarlo Tuori, prof. Serhiy Holovaty, prof. Martin Kuijer, prof. Regina Kiener, prof. Cesare Pinelli czy też sekretarza Komisji - Simona Granata-Menghini.
Wydarzenie otworzyła zaś sama Przewodnicząca Komisji - Claire Bazy Malaurie wraz z JM Rektorem UG - prof. Piotrem Stepnowskim, Dziekanem WPiA UG - dr. hab. Wojciechem Zalewskim, prof. UG oraz Piotrem Borawskim, Wiceprezydentem Miasta Gdańska i Basilem Kerskim - Dyrektor ECS.

Gościliśmy także najwybitniejszych przedstawicieli nauki prawa konstytucyjnego i międzynarodowego z różnych ośrodków w Polsce, którzy obradowali przez dwa dni - najpierw w Europejskim Centrum Solidarności, a następnie w Dworze Artusa.
Pierwszego dnia Konferencji keynote speech wygłosił Minister Sprawiedliwości-prof. Adam Bodnar. Drugi dzień obrad otworzyła zaś Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz.

Relacja: "Elementy i dynamika europejskiego standardu prawnego"Spotkanie to okazało się oczywiście świetną okazją do pogłębionej dyskusji nad problematyką europejskich standardów prawnych w obliczu zachodzących zmian społeczno-politycznych. Poszukiwaniem rozwiązań problemów związanych ze standardami podziału władzy, sprawowania wymiaru sprawiedliwości i działania prokuratury czy procesu sądowej kontroli konstytucyjności prawa.

Przypomnijmy, że Komisja Wenecka (Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo) powołana została w związku z przemianami ustrojowymi w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w 1990 roku. W jej skład wchodzą eksperci w dziedzinie prawa, zwłaszcza konstytucyjnego i międzynarodowego. Polska jest członkiem Komisji od 1992 roku.

Data publikacji: poniedziałek, 22. Kwiecień 2024 - 10:49; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 22. Kwiecień 2024 - 10:55; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski